Blog

Latest News
Erişilebilir Bir Dünya

Erişilebilir Bir Dünya

Erişilebilirlik, etrafımızdaki dünyayla kurduğumuz bağ, ona ait olma biçimimiz ve bu dünyaya dahil olma gücümüzle direkt olarak bağlantılı bir kavramdır.

Günlük hayatta üzerine düşünmeye gerek dahi duymadığımız bir kavramdır, oysa birçoğumuz için eğitime, kariyer olanaklarına ve içinde bulunduğumuz topluluğa erişim zor ve limitli olabilir.

Engellilik ise çoğunluğun hayatı kendi doğruları odaklı dizayn etmesi sonucu oluşan engellemeler bütünü olarak tanımlanabilir.

Yaşadığımız çevreyi düşünelim; herkesin karşıdan karşıya rahatça geçebildiği, herkesin işaret ve yönlendirmeleri rahatça görüp okuyabildiği, anonsları rahatça duyabildiği, butonlara rahatça ulaşabildiği, ağır kapıları rahatça açıp kapatabildiği, ve herkesin her daim stabil bir ruh halinde olduğu kurmaca bir düzen odaklı inşa edilmiş.

Tarih boyunca engelli kişilerin insanlık için dönüm noktası değerinde icatlara imza atmasına şahit olduk; telefonun, daktilonun ve hatta ampulün mucidi engelli bireylerdi.

Eski Amerika başkanlarından Franklin D. Roosevelt ve Helen Keller gibi insanlık tarihinde iz bırakan isimler de engelliydi.

Böyle büyük liderleri engellememek ve var olmalarına ortam hazırlamak için erişilebilirliği kesinlikle yok sayamayız. “Herkes için erişilebilir bir Dünya” tasarlamanın tek yolu “Eşit, erişilebilir, engelsiz” bir düzen kurmaktan geçiyor.

Yorum (12)

Yorum yaz

Related Posts